لیبل پرینتر (بارکد پرینتر)

لیبل پرینتر (بارکد پرینتر)

لیبل پرینتر یا چاپگر برچسب دستگاهی است که عملیات چاپ بر روی برچسب را انجام می دهد. یکی از کاربردهای اصلی لیبل پرینتر ها چاپ و تولید بارکد است از این رو به آن بارکد پرینتر نیز گفته می شود. مکانیزم چاپی که لیبل پرینتر ها از آن استفاده می کنند قالبا به صورت حرارتی مستقیم و ریبونی می باشد. با این حال مکانیزم چاپ لیزری و جوهر افشان نیز در برخی از مدل ها استفاده می شود.

همانطور که گفته شد مکانیزم های متداول جهت چاپ مکانیزم حرارتی مستقیم و مکانیزم ریبونی می باشد.

مکانیزم حرارتی : که برای چاپ از لیبل های حساس به حرارت استفاده می شود.هد دستگاه با اعمال حرارت بر روی لیبل عملیات پرینت را انجام می دهد. یکی از ایرادهای این سیستم چاپ این است که لیبل های چاپ شده بعد از گذشت زمان کمرنگ شده و بعد از مدتی لیبل های چاپ شده بعد از گذشت زمان کمرنگ شده و بعد از مدتی چاپ از روی لیبل محو می شود.

مکانیزم ریبونی (انتقال حرارت): در این سیستم هر دستگاه با اعمال حرارت بر روی ریبون باعث انتقال جوهر از ریبون بر روی لیبل می شود. چاپ روی لیبل در این مکانیزم پایدارتر از مکانیزم حرارتی مستقیم می باشد.

انواع ریبون که قابلیت استفاده در لیبل پرینتر های با مکانیزم ریبونی هستند عبارتند از:

ریبون وکس (WAX): که نسبت به ریبون های دیگر کاربرد بیشتری دارد و برای چاپ بر روی لیبل های کاغذی مناسب است. چاپ این نوع ریبون نسبت به خراشیدگی مقاومت کمی دارد.

ریبون وکس – رزین : مناسب برای چاپ بر روی لیبل های کاغذی می باشد و در مقابل خراشیدگی مقاومت بیشتری نسبت به ریبون های وکس دارند.

ریبون رزین : این نوع ریبون جهت چاپ بر روی لیبل های PVC و متال و برچسب های شبرنگی (لیبل های اموال) مناسب است و مقاومت نسبتا بالایی نسبت به خراشیدگی و برخی مواد شیمیایی دارند.

لیبل پرینترها از لحاظ کارکرد نیز طبقه بندی می شوند:

لیبل پرینتر های شخصی : این لیبل پرینترها اکثرا به صورت پورتابل (قابل حمل) هستند و دارای صفحه کلید سرخود هستند. قیمت مواد مصرفی این نوع لیبل پرینترها نسبتا بالاست.

لیبل پرینترهای رومیزی: برای مصارف متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت مواد مصرفی مناسب است وجهت کسب و کارهای متوسط و کوچک مناسب هستند.

لیبل پرینترهای صنعتی : که برای حجم کارهای بسیار بالا مناسب هستند. قیمت مواد مصرفی این نوع دستگاه ها نیز مناسب می باشد.

ورود به بخش لیبل پرینترها در فروشگاه اینترنتی اِدما