کدگذاری ( symbology ) های بارکد

کدگذاری ( symbology ) های بارکد

بارکد ها را میتوان با نرم افزار های زیادی از جمله Bartender ، X Label و … ایجاد و چاپ کرد. هنگام ایجاد یک بارکد در یک نرم افزار طراحی لیبل حتما با گزینه های روش کدگذاری بارکد مواجه شده اید و این سوال هم برایتان به وجود آمده که تفاوت میان این روش ها چیست و اصلا چرا!!!!!

هر یک از این روش ها یک استاندارد تولید بارکد است که متناسب با یک صنعت طراحی شده است. از آنجا که صنایع متفاوتی از این سیستم استفاده می کنند و هر یک ویژگی های کاری خاص خود را دارند، این استاندارد های بارکد نیز ساخته و پرداخته شده اند تا نیازهای هر یک از صنایع را برآورده کنند.

در زیر به توضیح چند روش کدگذاری (symbology) معمول و پر کاربرد می پردازیم:

  • UPC/EAN

این روش بیشتر برای کنترل های خروجی و نهایی به کار گرفته می شود. صنعت مد نظر این روش به طور خاص فروشگاه ها و کارخانجات تولید مواد غذایی است که با ایجاد یک کد ۱۲ رقمی فضای مناسبی را برای تعریف محصولات این صنعت در اختیار ما قرار می دهد.

یک نوع بارکد UPC

  • Code 39

این روش برای مواقعی به وجود آمد که نیاز بود در کنار ارقام، حروف نیز قرار گیرد. بر این اساس عموما بارکد هایی که با این روش ایجاد می شود طول بیشتری دارند در نتیجه  استفاده از این بارکد ها روی محصولاتی که فضای بارکد اهمیت زیادی در آن دارد معمول نیست. از این روش در تمامی صنایع به جز مواد غذایی استفاده می شودو یکی از قدیمی ترین کدگذاری های موجود است.

بارکد Code 39

  • Code 128

از این روش وقتی استفاده می شود که مقدار ارقام و حروف مورد نیاز زیاد باشد. این روش با فشرده ساختن دیتا ها گزینه مناسبی برای صنایعی است که اندازه بارکد و مقدار ارقام و حروف آن دارای اهمیت است. عموما از این نوع کدگذاری در حمل و نقل استفاده میشود که در آن اندازه لیبل یک مورد مهم تلقی می شود.

بارکد Code 128

  • Interleaved 2 of 5

از دیگر روش های کدگذاری معمول در صنایع حمل و نقل است که در کنار آن کاربرد بسیاری در انبارها و شرکتهای عمده فروش می باشد . این کدها هم به صورت فشرده و کم جا هستند.

یک نمونه بارکد Interleaved 2 of 5

  • PDF417

این روش کدگذاری به عنوان روش دو بعدی  شناخته می شود که به صورت خطی نبوده و بیشتر شما را به یاد جدول روزنامه ها می اندازد اما تفاوت این کد با سایر کدهائی که در بالا توضیح داده شد این است که PDF417 واقعا یک فایل حاوی داده های سیار است که مثلا میتواند شامل : اسم , آدرس , شماره تلفن منزل , شماره گواهینامه رانندگی و حتی عکس باشد.

یک نمونه بارکد PDF417

  • QR Code

بارکُد QR دربردارنده چیدمانی  از چهارگوش‌های سیاه بر روی یک زمینه سپید است و با استفاده از کدگذاری ماتریسی تعداد زیادی از حروف و ارقام و … را در خود جا می دهد. ای روش اولین بار برای استفاده  صنعتی در یکی از کارخانه های اتومبیل سازی ژاپنی طراحی و تولید شد.

یک نمونه بارکد QR

به طور کلی متناسب با هر نیاز میتوان از یک یا چند روش کدگذاری برای ایجاد بارکد استفاده کرد و نکته ای که در این بحث وجود دارد این است که طبیعتا هرچه مقدار اطلاعات ورودی برای ایجاد بارکد بیشتر باشد اندازه ی بارکد نیز بزرگتر خواهد بود.